Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přehled - staroorientální státy

18. 10. 2009

MEZOPOTÁMIE PÍSMO KLÍNOVÉ, PSALI NA HLINĚNÉ TABULKY, ŘEKY EUFRAT A TIGRIS

EGYPT PÍSMO HIEROGLYFY, PSALI NA PAPYRUS, ŘEKA NIL (HIEROGLYFY ROZLUŠTĚNY R. 1882 Z ROSSETSKÉ DESKY, ROZLUŠTIL JE JEAN-FRANCOIS CHAMPOLLION), PÍSMO DÉMOTICKÉ (LIDOVÉ), HIERATICKÉ (KNĚŽSKÉ)

INDIE PÍSMO HLÁSKOVÉ, PSALI NA PALMOVÉ LISTY, DESTIČKY, ŘEKY INDUS A GANDA

ČÍNA PÍSMO ZNAKOVÉ, PSALI NA PAPÍR, ŽLUTÁ ŘEKA

Egypt -  Hieroglyfické písmo (posvátné) je obrázkového charakteru a je nejstarší psanou podobou starověké egyptštiny. Je to písmo, se kterým je ztotožňována egyptská kultura, ale navzdory svému obrázkovému charakteru není písmem primitivním . Utváří plně rozvinutý písemný systém, pomocí něhož lze předat i složité sémantické informace. Jako takové není toto písmo o nic méně rozvinuté než naše abeceda.

Nejranější doložený výskyt hieroglyfických nápisů pochází z předynastického období, většinou ve formě krátkých písemných popisků na kamenných předmětech a keramice. Nejnovější známý výskyt tohoto písma se naopak nachází v chrámu Philae a pochází z roku 394 n. l. I samotné písmo se v během let vyvíjelo. V průběhu času byly k jazyku přidávány nové a nové hieroglyfické znaky. Jako takový se počet hieroglyfů vyvinul ze 700 v období Staré říše až do počtu přes 6 000 za doby Ptolemaiovců.


ORIENTACE ZNAKŮ HIEROGLYFŮ
Hieroglyfické písmo je neobyčejně přizpůsobivé a bylo psáno jak v řádkách (vodorovně), tak ve sloupcích (svisle). Směr znaků se navíc mohl měnit, což znamená, že se mohlo psát jak zleva doprava, tak zprava doleva.